Ana sayfa Bilim Yeni İlkel Kabile Bulundu!

Yeni İlkel Kabile Bulundu!

230
0
PAYLAŞ

Günümüzde farklı gezegenlerde yaşam var mı, otonom araçların üretimi ne aşamaya gelecek, uydu ve uzay savaşları yakın mı ya da telefonlar ne zaman 100 MP’lik kameralar üretmeye başlayacak gibi sorulara karşılık, onların hiçbirinden haberi yok. Kimlerden mi bahsediyoruz? Tabii ki amazonların kayıp kabilesi Awa kabilesinden.

Yaklaşık 200 kişiden oluşan bu kabile, deyim yerindeyse tam bir ilkel yaşam sürmekteler. Henüz ateşin dahi çakıl taşları ile tutuşturulmaya çalışıldığı bu kabile, görüntü almak isteyen hava aracına taş atmaya dahi kalkışmış durumda. Aşağı inen ve kendileri ile röportaj yapmak isteyen muhabirlerin sorusu üzerine, aracın büyük bir kuş olabileceğini ve bunun kendileri için mükemmel bir ziyafet olabileceğini umduklarını da belirtmekten kaçınmıyorlardı. Evet bu bir gerçek! Çünkü Awa kabilesi, Amazonlara hapsedilmiş ve dünyadan soyutlanmış durumda.

Merak Uyandırıyor!
Awa kabilesi keşfedilen ilk kabile değil. Amazonların derinliklerinde yaklaşık 25 kabile keşfedildi. Her birinin kendine has ritüelleri, dansları, dilleri ve kültürleri var. Kıyafetleri sadece aşağıyı örtmek için kullanan bu kabile Zuhamawi denilen yerel bir dil kullanıyor. Kral ve Karaliçe’nin yönettiği bu ülkede para yok. Para olarak taşları kullanıyorlar. Taşlara işlenen işlemeler bu taşların maddi değerini arttırıyor ve sahtecilik durumunda, kişi ya da kişiler bir daha evlenememekten tutunda hadım edilmeye kadar bir dizi ceza ile karşılaşabiliyor. Awa kabilesinin bir diğer diğer dikkat çeken özelliği ise, şimdiye kadar keşfedilen kabilelerden farklı olarak resmi bayrağa sahip olmaları.

BİR CEVAP BIRAK