Ana sayfa Teknoloji Yeni Nesil Otomatik Siber Saldırılar İnsanların ve Büyük Şirketlerin Kabusu Oldu!

Yeni Nesil Otomatik Siber Saldırılar İnsanların ve Büyük Şirketlerin Kabusu Oldu!

66
0
PAYLAŞ

Son derece büyük bir hızla gelişim gösteren yapay zeka, insan hayatında birçok şeye yenilik getirerek kolaylık kazandırsa da bazı açılardan da büyük bir tehdit olarak karşımıza çıkıyor. Yapay zekanın kullanıldığı siber saldırılar çok otomatik bir şekilde ilerlediğinden dolayı hem insanlar hem de büyük firmalar tarafından çok korkutucu bir hal almaya başladı.

Hack işlemlerinin çok kötü ve acımasız olduğu düşünceniz varsa şuanda bu hiçbir şey diyebiliriz. bundan birkaç yıl sonra Hack işlemleri çok daha büyük bir şekilde ilerleyecek. Çünkü her geçen gün gelişim gösteren yapay zekayla birlikte artık otomatik siber saldırılar düzenlenebilecek. Yapay zeka ve makineler bir insana göre çok daha tehlikeli bir siber saldırı yapabilir.

Çok değil, birkaç yıl sonra yapay zeka, makine öğrenimi ve gelişmiş yazılım işlemlerini uyguladıktan sonra eşi benzeri dünyada asla şahit olunmamış bir şekilde hack işlemleri yapmaya başlayacak. Şirketlere bu hususta çok büyük problemler oluşturabilirler.

Bu tahmin veya ortaya atılan herhangi bir varsayım değil. Şuanda böyle bir şey gerçekleştirilebilmekte. Dunkind Donut’sın DD Perks adlı bir programı bulunuyor. Bu programın yanı sıra ChepAi ve donanımlı güvenlik firmaları arasında yer alan CyberReasons’ın dahil olmasıyla birlikte gerçekleştirilen bir honeypot testi bunun çok kötü sonuçlar doğurabileceğini direkt olarak yansıtıyor.

Geçen ay 3 farklı antivirüs şirketi tarafından benzer açıklamalar yapıldı. 2019 yılında yapay zeka bazlı Hack işlemlerinin yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlayacağını ifade eden antivirüs şirketleri, birkaç yıl sonra ise bu yapay zekalı hack işlemlerinin insanlığın başına gelmiş büyük problemler olacağını belirtiyorlar.

Yapay Zeka İle Hayatımıza Girecek Hack Riskleri

  • Şifre Tahmini

Şifre tahmini uzun yıllardan beri hackerlar tarafından geliştirilen araçlarla yapılıyor. Fakat yapay zekayla bu çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilecek. Bunun yanı sıra kimlik istifleme sistemi getirilecek. Bazı kişiler sosyal medya hesaplarının tamamında aynı şifreleri kullanıyor. Kimlik istifleme sistemiyle birlikte o kişinin tüm sosyal medya hesapları tespit edilecek. Hepsi teker teker Hacklenecek. Şirketlerde de böyle bir durum olursa çok büyük problemler meydana gelebilir.

Hacker Botlar

Hacker Botlar, en büyük bela gibi duruyor. Botlar bundan önce hackerlar tarafından geliştirilmiş ve spam mesaj göndermek, İnternet’i taramak için kullanılıyordu. Bu botlar şuanda yapılan deneyde bir finans şirketinin tüm bilgilerine ulaşabildi, şirket elemanlarının tüm bilgilerini elde etti, banka hesaplarının ne kadar parayla dolu olduğuna kadar görebildi.

BİR CEVAP BIRAK