Ana sayfa Teknoloji Yerli Otomobil TM-480’in Tanıtımı Yapıldı!

Yerli Otomobil TM-480’in Tanıtımı Yapıldı!

114
0
PAYLAŞ

Yerli otomobil konusunda, ülkemizde yıllardır çalışmalar devam ediyor. Atılan adımlar sonuç vermeye başladı. İşte yerli otomobil konusunda atılan adımların sonuçlarından biri olan GEN-TM-480!

Tamamen Yerli!

Uzun süreden beri Türkiye’nin en büyük hayalleri arasında yer alan yerli otomobil, son birkaç yılda üzerine fazla düşülmesiyle birlikte neredeyse her hafta adından birkaç kez söz ettiriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla birlikte 5 dev firma yerli otomobil için çalışmalara başlamışken, öte yandan GEN Otomobil, ilk modelinin tanıtımını gerçekleştirdi.

2014 yılında Dr. Gürsel Güzel liderliğiyle 5 kişilik bir ekiple beraber kurulan GEN otomobil, ilk prototipleri olan TM-265 ve TM-480 modelleriyle birlikte tanıtıldı.

GEN ailesinin küçük üyesi olarak dikkat çeken TM – 265,  B segmenti otomobil olarak öne çıkarken 65 kW motoruyla birlikte saatte maksimum 140 km hıza çıkabiliyor. Tam şarjla 350 kilometre yol gidebilen otomobil, şehir şebekesiyle birlikte 8 saatte dolarken, hızlı şarj ile 1 saat içerisinde tamamen doluyor.

3. AR – GE İnovasyon Zirvesi ve Sergisi çerçevesinde görücüye çıkarılarak tanıtılan TM-480 ise D sınıfı bir otomobil oluyor. Sedan – Liftback görünümüyle öne çıkan bu ürünün 150 kW bataryası bulunuyor. Tam şarjla 400 km yol gidebiliyor.

5 yıl içerisinde 6.500.000 $ para harcanarak ortaya çıkan söz konusu yerli otomobil için Dr. Gürsel Güzel, iç tasarımın, dış tasarımın, mekaniğin, şasinin, tüm kaportanın, motorun, elektronik donanımın yani kısaca araçta yer alan en küçük maddeden en yüksek maddeye kadar her şeyin Türk malı olduğuna dikkat çekti.

Üretime başlama konusunda ise Dr. Gürsel Güzel, 6 ay sonra seri üretime başlanabileceğinin altını çizdi. Ancak sertifikasyon ve prosedür işlemlerinin 2-3 yıl ileriye götüreceğine dikkat çekti. Otomobilin fiyatının 200.000 TL olacağını açıklayan Güzel, bataryaların dışarıdan alındığını, bataryalarında yerli olduğu takdirde fiyatların daha da aşağı çekileceğini dile getirdi. Eğer batarya gelişimi yapılmazsa, bataryayıda yerli olarak kendilerinin üretecek olduğuna dikkat çekti.

Söz konusu yerli otomobil düzenlenen sergide en çok rağbet gören ürün olarak öne çıktı. Dr. Güzel, ilgiden ve alakadan dolayı gurur duyduğunun altını çizdi. Kısa süre içerisinde muhteşem tasarımıyla dikkat çeken otomobil, fuarda yer alan bireyler tarafından da çok beğenildi. Lüks bir tasarımı bulunuyor.

İşte fotoğrafları..

BİR CEVAP BIRAK