Ana sayfa Teknoloji Yıllar Sonra Tavan Arasında Buldular Zengin Oldular

Yıllar Sonra Tavan Arasında Buldular Zengin Oldular

423
0
PAYLAŞ

Zonguldak Ereğli’de yeni aldıkları evin tavan arasında cam şişeler içine saklanmış saf tohumlar bulan vatandaş, buldukları ata tohumlarını çoğaltmayı tercih ederek Türkiye’nin hemen hemen her şehrine satmaya başladı. Vatandaş ata tohumlarına gelen talebe yetişemediklerini söylüyor.

Ereğli de satın aldığı köy evinin tadilatını yapan Recep Somuncu evin tavanın da tahtalara gizlenmiş 15 adet cam şişenin içine saklanmış buğday ve farklı farklı sebzelere ait tohumlar buldu.

ŞİŞENİN İÇİNE GİZLEMİŞLER

Recep Somuncu bulduğu tohumları kendine ait arazisinde yetiştirerek Türkiye’nin 80 iline ulaşan bir tohum satış ağı kurdu. Tohumlar Gen bankası tarafından organik “ata tohumu” olarak tescillendi. Recep Somuncu, Zonguldak’ın Çevlik köyünde 40 dönümlük araziyi 2010 yılında satın aldı. Aldığı arazi de bulunan evin kullanılmayacak kadar yıpranmış olduğu için tadilata başlamıştı ki evin içinde 15 adet cam şişeye gizlenmiş tohum buldu.

BU İŞİ BÜYÜTMEK İSTİYOR

Somuncu ailesi yetiştirdikleri ata tohumlarını bir tesis kurarak daha da çoğaltmak istiyor. Tarım ve Orman bakanlığına bağlı Tohum Gen Bankası tarafınca incelenen tohumlar DNA’sı yani genetiği değiştirilmemiş yüzde yüz saf tohumlar olduğunu ortaya çıktı. Tohumların bir kısmını Tohum Gen Bankasına bağışlayan Somuncu ailesi Tarım ve Orman Bakanlığınca teşekkür belgesine laik görüldü. Aile ata tohumlarını Türkiye’nin 80 iline bir çok çiftçi ye  ücretsiz gönderiyor, Recep Somuncu bunun kendisi için artık vatani bir görev olduğunu söylüyor, aile ayrıca tanıdıkları vasıtasıyla 3-4 tane ülkeye de bu tohumları ulaştırıyor. Tohumları 150 dönüm arazi de yetiştiren aile talebe yetişemediklerini ve bu üretimi büyük bir tesis de devam ettirmeyi planladıklarını söylüyor.

TOHUMLAR ÇOK VERİMLİ

Somuncu “ Sebzelerde iki çeşit domates, iki çeşit biber, salatalık çeşitleri bunlar tam yerli Allah’ın yarattığı ilk saf tohumlar. Salatalıkların müthiş tadı var. Domatesin uzaktan kokusu geliyor. Hepsi müthiş verimli. İlgili olan arkadaşlara elimizden gelen bütün yardımı yapıyoruz. Kaymakamlığımız çok destek oluyor. Büyük market zincirlerine ürün satan arkadaşlarımız var. Onlara tohumlar gönderdik. Onlarda çoğaltmışlar. Türkiye çapında büyük firmalara ürün veriyorlar buda bizi sevindiriyor.”

BİR CEVAP BIRAK