Ana sayfa Teknoloji YouTube Kanallarını Takip Etmek İçin ‘Para Ödeme’ Devri

YouTube Kanallarını Takip Etmek İçin ‘Para Ödeme’ Devri

50
0
PAYLAŞ

Dünyanın en büyük video paylaşım sitesi YouTube’un yeni gelir modeli, medya sektöründe heyecan ve münakaşa yarattı.

Geleneksel medya günden güne, başta ‘güven sorunu’ olmak üzere birçok sorun ile uğraşırken; YouTube’dan TV kanallarını bitirebilecek bir adım geliyor.

YouTube’un şirket sayfasından yapılan duyuruya göre; YouTube, ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde başlattığı uygulama ile, 100.000’den çok abonesi bulunan kanalların paralı sisteme geçebilmesinin önünü açtı. Kanalı takip etmek isteyenler, ayda 4,99 dolar ödeyecek. Tıpkı Twitch’de olduğu gibi kanallara da abone olunabilecek. Reklamsız deneyim, abonelere özel içerikler gibi Twitch’den de aşina olduğumuz özellikler YouTube’a entegre edilecek. 

Sponsorlu ürünler satılabilecek

Öte yandan, YouTube ayrıca, 10.000’in üzerinde abonesi bulunan kanalların, kendi sitelerinde ürün satmalarına ruhsat verecek. Kanal sahipleri şapkadan tişörte, anahtarlıktan bardağa dek kendi adlarını taşıyan ürünleri satabilecekler.

YouTube bu satışlardan herhangi bir yüzdelik pay almayacak. Teespring ise durağan komisyon üzerinden belli bir ücret kesecek.

Sistemin test kullanıcılarından olan Joshua Slice’ın 18 günde 1 milyon dolarlık bir gelir elde ettiği düşünülürse, bu yeniliğin büyük bir ilgiyle karşılanması sürpriz olmayacaktır. 

BİR CEVAP BIRAK