Ana sayfa Mobil Yurt Dışından Getirilen Telefon Harcı 1500 TL Oldu!

Yurt Dışından Getirilen Telefon Harcı 1500 TL Oldu!

80
0
PAYLAŞ

Yurt dışından gelen yolcuların Türkiye’ye getirdikleri cep telefonu için IMEI alınması adına ödenen maktu bedeli %200 zam alarak 500 TL’den 1500 TL’ye çıkarıldı.

Ülkemizde cep telefonu, tablet ve bilgisayar fiyatlarının diğer ülkelere kıyasla hiç maktu seviyelerde olmadığı herkes tarafından biliniyor. Bu fiyatları düşürmek için alternatif olarak bilinen yurtdışından cihaz getirme işlemi ise sıkı denetimlere tabi tutulmaya başlandı.

Geçtiğimiz birkaç günde başkasının pasaportu üzerinden yurtdışından gelen cep telefonunu açma noktasında zorluk yaratan bir yasa yürürlüğe girmişti. Şuanda da %200’lük artışla harçlar yükseldi.

Ülkemizde “pasaporta işletmek” ismiyle bilinen yurtdışından yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı tekrardan değiştirildi. Bu konuda alınan karar bugün yayımlanan Resmi Gazete ile birlikte yürürlüğe girdi.

Yeni Kararla birlikte Harçlar Kanunu’na bağlı 8 sayılı tarifenin altında bulunan izin harcı başlığıyla yer alan bölümde maktu harç tutarının 1500 TL’ye yükseltilmesiyle ilgili oldu.

Bu kapsamda maktu harcı, son bir yılda iki kez artırıldı. Daha önce de 8 Kasım 2018 tarihinde yayımlanan karar ile birlikte harç 170,7 TL’den 500 TL’ye yükseltilmişti. Yani toplamda 9 ayda %782 zam yapılmış oldu.

BİR CEVAP BIRAK