Ana sayfa Bilim Zeka Robotları Şifreli İletişime Geçti!

Zeka Robotları Şifreli İletişime Geçti!

134
0
PAYLAŞ

Bilim Kurgu filmlerinde sıklıkla rastladığımız zeki robotlar artık gerçek yaşamda da iyiden iyiye hissedilebilir duruma geldi. Hayatımızın bir çok alanında yardım aldığımız bu aletler, artık birer yaratık haline gelmiş durumda. Gün geçtikçe, daha da karmaşık yazılımların yüklendiği bu aletlere, günümüzde duyguların da aktarıldığını duymaktayız.

Ağlayan robotlar, gülen robotlar, dişisini görünce kalp işareti yakan robotlar derken, artık çok fonksiyonlu şifreli ve kriptolu algoritmaları çözümleyebilen ve bu yönde tepki veren robotlar icat ediliyor. Bunun son örneği ise Google’ın yapay zeka robotları. Google Brain takımında görev alan bir dizi elektrik-elektronik, makine mühendisi ve bilişimcilerin desteği ile, robotlar artık kriptolu iletişim kurabilmekte. Hem de çok kısa bir sürede bunu tepkiye dönüştürerek.

Google Brain ekibi, Alice, Eve ve Bob adında 3 yapay robot ile yaptığı gösteride, adeta diğer robot üreticilerine göz dağı verdi. En zeki olarak gösterilen robotları üreten Sony Corporation’ın buna nasıl tepki vereceği ise şuan en çok merak edilen konu. Alice ve Eve, aralarında kriptolu 64 karakterli ilk iletişim mesajını birbirilerine aktardılar. Ve bunun sonucunda, diğer gelen mesajı da tutarak karşılaştırma yaptıktan sonra, en uygun tepkiyi verdiler. Ama bu nasıl oluyor?

Bir robot bu kadar fonksiyonu nasıl bir arada yapabiliyor. Bu o kadar da basit değil. Çünkü, robotların memory disc dediğimiz beyin kısmına, binlerce karakter ve algoritma tanımlanmış ve bu karakterlerin her birine karşılık birer algoritma tanımlanmıştır. Bunların eşleştirmesini de yine binlerce KB’lık devinim ve tekrardan sonra en uygun tepki veriliyor. Robotlar bunu yaparken hiçbir yardıma ihtiyaç duymuyor ve en kısa zamanda binlerce kod arasından en doğrusunu kendisi seçerek, partnerine bunu aktarıyor. Sonuçta, yapay zeka kısmi de olsa, gerçek zekanın yerini tutmaya aday denilebilir. Kim bilir, belki artık robotlar için merkezi sınavlar bile düzenlenebilir.

BİR CEVAP BIRAK